Plánování

Prvním a zásadním krokem k efektivnímu učení je plánování. Otevřete diář a čas na učení si naplánujte. Je vhodné si vytvořit také učební plán. Na matematiku si vyhraďte pondělní odpoledne. Na fyziku naopak odpoledne středeční. Učivo si pak lépe zapamatujete a vstřebáte je.

Uklizení stolu

Máte místo na všechny pomůcky? Vejde se vám na stůl sešit s poznámkami, kalkulačka i skripta? Je důležité, aby pracovní plocha byla dostatečně velká, proto ze stolu skliďte vše, co nebudete potřebovat.
otevřené učebnice literatury

Dostatek světla

Je u stolu dostatek denního světla? Funguje vám lampička na pracovním stole? Osvětlení je zásadní nejen z toho důvodu, abyste na všechno dobře viděli, ale také kvůli vašemu zraku. Poškodit si oči u pracovního stolu nechcete. Dbejte tedy na dostatek denního světla či umělého osvětlení.

Přísun tekutin

Nedodržování pitného režimu vede zejména k bolestem hlavy a ty jsou pro nás v tuto chvíli nežádoucí. Doplňování tekutin by mělo být tedy i při učení. Na pracovní stůl si proto připravte karafu s vodou či konvičku s čajem. Můžete se tak kdykoliv napít.

Vše si připravte

Učebnice, poznámky a skripta si připravte na stůl, ať je máte na dosah ruky. Hledání zápisků ze včerejší přednášky vás bude jen zdržovat. Vyndejte si je tedy dopředu. Otevřít si můžete také internetový prohlížeč s vyhledávačem, abyste v případě potřeby mohli vyhledat další informace.

Vypněte mobilní telefon

Pro správné soustředění je podstatné, aby vás nikdo nerušil. Pokud by vám na telefon stále chodila upozornění a oznámení, jen by vás to vytrhlo z přemýšlení. Mobilní přístroj proto raději vypněte.
pracovní stůl vysokoškoláka

Lekce si roztřiďte

Určete si, kolik dané látky si chcete dnes projít a kolik se toho chcete naučit. Je vhodné postupovat například po kapitolách. Dnes se naučím tři, příště také tři a pak už budou zbývat jen dvě. Učivo tak váš mozek snadněji zpracuje.

Pište si vlastní poznámky

Přepisem si člověk věci snadno zapamatuje. Z jednotlivých kapitol si tak dělejte výtah. Můžete také využít poznámkové bločky a k textu je připojovat. Souvislý text učebnice pro vás bude přehlednější.

Přestávky

U učebnic a sešitů neseďte celé odpoledne. Udělejte si malé přestávky a na pár minut ze židle vstaňte. Můžete si doplnit vodu, nasypat psovi granule či protáhnout se na balkón. Mozkovým buňkám ulevíte a bude tak pro ně snadnější si další nálož učiva zapamatovat.