Topaz je kámen, který dostal svůj název podle ostrova Topasos, který sídlí u egyptského pobřeží v Rudém moři. Používá se zejména ve šperkařství, a to především pro svou širokou škálou barev. Topazy jsou různě zbarvené, nejznámější je asi hnědý topaz, který se hodně používá pro výrobu šperků, především kvůli jeho četném výskytu a nalezištím. Dalšími typy jsou například růžový topaz, šampaňský topaz, sherry topaz, císařský topaz nebo bílý topaz. Z topazu vzniklo i několik vzácných odrůd. Mezi ně řadíme pyknit, zlatý topaz, brazilský rubín nebo modrý topaz.

topaz

Topazu náleží znamení zvěrokruhu štír, lev, střelec, blíženec či beran. Jeho planetou je Slunce a elementem Oheň. Významná naleziště najdeme v Rusku, Nigérii a Brazílii. Jeho vlastnosti se liší napříč odrůdou či druhem. Obecně ale můžeme říct, že se jedná o kámen, který nám pomáhá bojovat proti negativitě a odvrací ji od nás. Pomáhá nám se záchvaty vzteku a zmírňuje deprese. Dokáže omezit či zahánět naše noční můry. Má zklidňující účinek, pomáhá nám se správným nastavením mysli, utřídění myšlenek a dosahováním svých cílů.

náramek topaz

Je také nazýván kamenem lásky a pomáhá si uvědomit jak lásku k blízkým, tak lásku k sobě sama. Otevírá v člověku kreativitu a fantazii, proto je to mimořádně vhodný kámen pro umělecké duše. Co se týče léčebných účinků, topaz bude skvělým pomocníkem, pokud se snažíte zdravým způsobem snížit vaši hmotnost. Zároveň je nápomocný při poruchách příjmu potravy jako je anorexie nebo bulimie. Zlepšuje astma a dnu, působí pozitivně i při krvácivých stavech. Ocení ho i ti, kteří trpí onemocněním revma. Pozitivně působí na vaši trávicí soustavu a také pomáhá zklidnit vaše nervy a klidní stavy epilepsie. Pro očistu omývejte topaz pod vlažnou tekoucí vodou. Jeho dobíjení by se mělo provádět pouze na měsíčních paprscích, tedy v noci.