Pšenice je nejstarší kulturní obilovinou, kterou využívá lidstvo již tisíce let. Je zdrojem významných nutričních látek, obsahuje velké množství polysacharidů, proteinů a vlákniny a nejcennější je vždy ve formě celozrnných pekárenských výrobků. Svá opodstatnění má také nakličování pšeničných zrn.
Pšenici lze, podobně jako ječmen, nechat klíčit buď ke konzumaci obilných zrn, anebo klíčkům povolit delší vzrůst a využít sílu mladých rostlinných výhonků. Sytě zelené čerstvé rostlinky pak můžeme přidávat do zeleninových salátů, nebo jako přílohu k hlavnímu jídlu. Obsahují obrovské množství vitamínu C a dalších nutričně významných látek. Svůj význam má ovšem také drobný klíček, který zlepšuje využitelnost a stravitelnost vitamínů, minerálů, antioxidantů a ostatních složek obsažených v pšeničném zrnu.
Vzrůst zelených rostlinek – před samotným klíčením je nutné zrna namočit do studené vody přes noc, zhruba na 12 hodin, a poté je rovnoměrně, aby se obilí nepřekrývalo, rozprostřít na pečící plech s navlhčenými papírovými ubrousky nebo utěrkami. Zrna musí být v teple při pokojové teplotě ponechána zhruba deset dnů a jednou nebo dvakrát denně se musí rosit vodním rozprašovačem. Jistou možností je také využít zahradní zeminy a zasadit obilí do truhlíku, kde poměrně rychle vzejde, jednodušší je ovšem klíčení na papírových ubrouscích.
Drobné klíčky – pro vytvoření krátkých klíčků, které se konzumují i s celými zrny, jsou ideální nakličovací misky nebo sklenice. Pšenice na klíčení se nemusí namáčet, stačí ji pravidelně dvakrát za den proplachovat vodou a nechat klíčit pouze zvýšenou vlhkostí. Nakličovací misky usnadní celý proces tím, že udržují semena pouze vlhká, přebytečná voda odteče do spodní odkapávací misky a navíc je možné nechat vzejít větší množství zrn současně ve třech patrech nad sebou. Konzumovatelné klíčky se vytvoří za 3 – 5 dnů a lze je uchovávat i v chladničce po dobu zhruba dalších pěti dnů.