Když člověk nastupuje do nového zaměstnání nebo dejme tomu přechází z jedné pracovní pozice na jinou, nejednou neví, kolik mu tu budou platit. Ví sice, jakou mu zde zaměstnavatel nabízí hrubou mzdu, jenže na základě tohoto údaje mohou mnozí z nás leda tak spekulovat o tom, kolik skutečně dostanou a zda se jim tedy vůbec vyplatí tu práci vzít a věnovat se jí.

Hrubá mzda, kterou zaměstnavatelé tradičně svým zaměstnancům nabízejí, totiž není tím, co zaměstnanci za svoji práci nakonec dostávají. Ta totiž znamená něco dost odlišného. Jde tu o údaj, na kolik peněz zaměstnanec zaměstnavatele přijde, kolik se ve prospěch pracovníka vyplatí z firemních financí.

ruské mince

Ovšem než dostane zaměstnanec to, co mu náleží, tedy mzdu čistou, musí se tu provést určité výpočty související s povinnými odvody. Taková hrubá mzda se totiž zdaňuje daní z příjmu a také se z ní musí odvést sociální a zdravotní pojištění.

A jak má tedy zaměstnanec vůbec zjistit, kolik dostane? Pokud se mu nechce utrácet za nějakého účetního, který by mu to vypočítal, může mu pomoci třeba i internetová kalkulačka. I ta si totiž poradí se zjišťováním toho, kolik činí čistá mzda 2021 při určité mzdě hrubé.

různé bankovky

Stačí sem zadat několik málo údajů a hned je zřejmé, co zaměstnanec při slíbené hrubé mzdě dostane na ruku, s čím bude muset v následujícím období vyžít.

Jistě, výsledky, které ona kalkulačka ukazuje, nejsou tím, co by někdo z nás viděl rád, protože jenom dokazují, že člověk dostane v reálu méně, než kolik mu je formou hrubé mzdy poskytováno, ale s tím už nic nenaděláme. A i když se nám to nemusí líbit, je lepší takové informace mít. Protože nám to zabrání v ucházení se o práci, která se nám nevyplatí, respektive tím předejdeme zbytečnému rozčarování, které by nastalo ve chvíli, kdy bychom očekávali z neznalosti více, než kolik bychom dostali.