Znáte to, doma xy přípravků na čištění domácnosti. Tady na okna, tamhle na prach, tohle zase na toaletu, a tak dále a tak dále. Lze to ale i jinak. Ekologičtěji a zdravěji. Stačí vám jedna věc co už doma máte. Ocet! Nejlépe v kombinaci s jedlou sodou. Ta se dá zakoupit i ve větších baleních než jen v pytlíčcích ve kterých ji známe do kuchyně. Výhoda této dvojky je v tom, že doma ušetříte spoustu místa, a to nejen díky tomu, že nebudete skladovat tolik různých produktů, ale také po spotřebování ušetříte místo v koši. Ocet i soda  krásně rozpustí všechny nečistoty a pohltí pachy.

Na co všechno můžete ocet se sodou využít ? Na všechno. Ano opravdu co vás napadne. Pojďme si říci pár příkladů.

čištění domácnosti sodou

  • varné konvice – Nalejeme do konvice trochu octa a cca do poloviny dolejeme vodou (lze i čistým octem, záleží jak vysoko je konvice zanesená) a pak už jen zapneme. Po tomto kroku je dobré ještě jednou převařit jen s čistou vodou.
  • odpady – do odpadu nasypeme pár lžiček jedlé sody, zalejeme horkým octem, necháme cca 20 minut působit a poté přeleje ještě jednou konvicí horké vody. ( můžete využít ocet a vodu z čištění varné konvice.)
  • koberce – zde stačí použít jedlou sodu, kterou nasypete rovnoměrně na koberec, necháte 15 minut působit a vyluxujete
  • vytírání – do horké vody místo přípravku na podlahy zkrátka nalejte trochu octa
  • připečené nádobí – na pánve a hrnce nasypeme sodu a postříkáme octem, necháme působit a vydrhneme
  • spáry u dlaždiček – ze sody a octa vytvoříme pastu a tou spáry kartáčem vyčistíme
  • univerzální octový čistič – do rozprašovače nakrájíme zbytky slupek z citrusů a zalejeme octem, necháme týden až dva týdny odležet na tmavém místě a můžeme použít na vanu, umyvadlo, prach cokoli vás napadne. Do směsi můžete přidat i větvičku rozmarýnu, aby to krásně vonělo
  • zvířecí pelíšky – stejně jako koberec můžete vyčistit i pelíšky vašich čtyřnohých mazlíčků

čištění domácnosti octem

Možností, jak tuto silnou dvojku využít je mnoho. Tak s radostí do úklidu.