Domovy pro seniory již nejsou žádné tabu, často je najdeme přímo ve městech, popřípadě na jejich okraji, obklopené krásným parkem, kde se senioři mohou procházet, scházet se svými rodinnými příslušníky a mít radost. A stejně tak rádi vyráží i do samotného města. Je ale spousta seniorů, kteří nemají nikoho, kdo by je v domově navštívil a chybí jim lidský kontakt. A právě pro ně jsou tu dobrovolníci, kteří jim věnují trochu svého volného času.

senior na cestě

Proč se stát dobrovolníkem?

Dobrovolníkem se stávají především lidé, kteří chtějí smysluplně využít svůj volný čas a věnovat jej někomu, kdo si jej zaslouží a stojí o něj. Bude vás hřát pocit, že jste užiteční, ale také můžete spoustu věcí získat. Domovy pro seniory často vybírají cíleně dobrovolníky k jednotlivým seniorům tak, aby si byli navzájem prospěšní. Pokud třeba hrajete šachy, nebojte se to zmínit v dotazníku pro dobrovolníky. Je dost možné, že budete dělat radost seniorovi, který se právě této hře věnuje, a budete si společně strávený čas opravdu užívat.

Co to obnáší dělat dobrovolníka?

Tak především se jedná o zodpovědnou práci. Není to jednorázová akce, je dobré počítat s tím, že bude nějakou dobu trvat. To poslední, co je vhodné, je vykašlat se na seniora po pár návštěvách, kdy si na vás sotva zvykne. Chce to trpělivost a pozitivismus. Jakmile si na sebe trochu více zvyknete, můžete z vašeho přátelství těžit v podobě příběhů, které senioři často rádi vypráví, a také budete mít dobrý pocit, že děláte něco, co je prospěšné pro vaše okolí.

senioři

Jak vyplnit čas se seniorem?

Velice oblíbené jsou vycházky. Spousta seniorů je totiž imobilní a zdaleka ne všichni mají elektrické invalidní vozíky vozikyprozivot.cz, které by jim umožnily svobodný pohyb. Dále jsou oblíbené společenské hry, společná kafíčka a povídání. Většinou velice rychle zjistíte, o co vlastně senior stojí.