Když se řekne pes, většina z nás si vybaví štěkajícího německého ovčáka na dvorku uvázaného u boudy. Mnozí dokonce tvrdí, že mít psa v bytě je týrání. Nemusí to však tak být, naopak, někdy může být pes, který stráví den se svými lidmi v bytě, šťastnější než ten, který je celý den sám na zahradě. Je však nutné předem věci uvážit a udělat určitá opatření.
štěně maltézák
 
Oproti zavedeným představám, nezáleží ani tak na velikosti psa jako na jeho temperamentu a na čase, který mu jste schopni věnovat. Pokud je někdo z rodiny celý den doma a je ochoten se psu během toho času opravdu věnovat, pak je možné si pořídit i opravdu aktivní plemeno, jakým je třeba Jack Russel teriér.
 
Na druhou stranu, pokud celá rodina odejde na osm hodin do práce, potom je dobré rozmyslet si, zda je pes vůbec vhodným společníkem. Pokud jste před odchodem do práce a po návratu ochotni věnovat minimálně hodinu až dvě aktivní procházce se psem, bez ohledu na to, jak unavení jste či jak brzo byste museli vstávat, pak s nějakým klidnějším plemenem nebude až takový problém. Zde se dají doporučit klasická pokojová plemena, jako jsou mops, pekinéz či maltézáček.
 
Další věcí, kterou je nutno uvážit, je velikost psa. Nejde ani tak o to, že by velký pes zabíral mnoho místa. Problémem je, že například malá štěňata by neměla chodit do schodů a ze schodů, není to totiž nejlepší pro vývoj jejich kloubů. Také je nutno uvážit možnost, že pejsek může mít ve stáří problémy s klouby, nebo se zraní, a nebude zvládat chůzi po schodech. A zatímco vynést například maltézáčka do pátého patra není až takový problém i když nejede výtah, u třicetikilového ovčáka či retrívra je situace horší. A nesmíme zapomenout, že tohle nás čeká pokaždé, když náš pes bude potřebovat vyvenčit.
 
Zde narazíme na další překážku. Pokud máme dům se zahradou a náš kamarád nás brzy ráno probudí s tím, že potřebuje vyvenčit, jednoduše ho pustíme ven. Pokud žijeme v bytě, musíme se obléknout, nasadit obojek a jít ven, což může být nepříjemné zvláště v zimě.
 
S venčením souvisí i úklid psích výkalů. Zatímco na vlastní zahradě je můžeme uklidit dle vlastního uvážení, pokud bydlíme v paneláku a chodíme tedy venčit na veřejná prostranství, máme povinnost po našem miláčkovi uklidit okamžitě, i když někdy, zvláště za tmy, může být těžší produkt najít.
štěně mops
 
Na druhou stranu je nutné říci, že obvykle psi žijící v bytech jsou lépe socializovaní. Chodí totiž mnohem častěji ven, a to obvykle především na sídliště, kde je neustále spousta cizích lidí i psů. Brzy se tedy naučí, jak s nimi vycházet.
 
Za mne tedy psa do bytu rozhodně ano, avšak až po pečlivém rozvážení situace a výběru plemene.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup